Komiks - Magiczny mit operacji zmiany płci.

Słyszeliście to określenie, tak?

Takie coś nie istnieje.

💫 Nie zmieniamy płci - korygujemy ciało, aby było zgodne z naszą tożsamością płciową, przechodzimy proces tranzycji. To nie jest podobne do zmiany koloru włosów (słowo "zmiana" kojarzy się z czymś impulsywnym, natychmiastowym i szybkim, dlatego odchodzimy od jego używania). To długi proces wymagający wiele cierpliwości i energii. Dodatkowo określenie to jest częściej używane jako bagatelizujące całą tranzycję i obrażające osoby transpłciowe - określenie to po prostu ewoluowało językowo w formę obrazy.

💫 Nie ma jednej operacji - elementy korekty są indywidualnie dobierane przez osobę transpłciową, może to być terapia hormonalna i różne operacje. Terapia hormonalna (HRT) to nie jest "jedna operacja" - to terapia, którą większość osób stosuje już do końca życia.

Istnieje szansa na zrobienie kilku operacji w jednym czasie, ale nie jest to słynna pojedyncza operacja, która zmienia wszystko w godzinę, ale w dalszym ciągu zbiór operacji, które mogą trwać wieloetapowo, długo, i z długim czasem powrotu do stabilnego życia.

💫 Przedstawione przeze mnie ramy czasowe i tak są całkiem krótkie. Wiele osób transpłciowych czeka na wizyty miesiącami, na badania (takie jak rezonans) czasami rok, terapia hormonalna jest opóźniana i przekładana...

EDIT: chodziło mi o rezonanse bo miałem aż 3, ale niektórzy robią też rentgeny XD

Niektórzy już mogli widzieć ten komiks, ale w końcu nadszedł czas, by go opublikować na FP! Komiks został stworzony dla Federacja Znaki Równości i umieszczony w numerze 3 biuletynu 🙂