Inne terminy związane z płciowością i tematyką trans
Pomysł 63 płci
Jest to przedstawienie pewnych kombinacji związanych z płcią przypisaną przy urodzeniu, osobowością i orientacją. Pomysł ten został internetowym viralem, memem i ogólnie jest traktowany jako żart. Nie powinno się łączyć płci i orientacji w jedno, powinno się je wyraźnie oddzielać. Po więcej informacji oraz cały spis zapraszam na: https://apath.org/63-genders/
Passing - występuje, gdy ludzie traktują daną trans osobę zgodnie z jej preferowaną płcią tożsamościową. Przykładowo: dla trans mężczyzn passigniem będzie fakt, iż na pierwszy rzut oka dla ludzi wygląda jak cis mężczyzna.
Coming out, wyjście z szafy - używane zarówno w ujawnianiu własnej orientacji seksualnej oraz w ujawnianiu własnej tożsamości płciowej przed innymi ludźmi.
Osobisty coming out - uświadomienie i akceptacja przed samym sobą.
Prywatny coming out - ujawnienie przed wybranymi osobami, najczęściej najbliższymi.
Publiczny coming out - ujawnienie się w przestrzeni publicznej.
Światowy dzień coming outu to 11 października.
Dlaczego robi się coming out? Osoby transpłciowe robią go, aby poinformować innych o np. poprawnych zaimkach i imieniu, z którym czują się komfortowo.
Tru-trans - określenie na osobę transpłciową, która bardzo binarnie wyraża swoją tożsamość płciową i wymaga tej samej binarności od innych osób, dyktując swoje warunki i postrzeganie "jak powinna wyglądać i zachowywać się osoba transpłciowa". Wrzucam to pojęcie ze względu na to, że zdarza się opisywać pewne działania lekarzy jako “wymagających osoby tru-trans” co oznacza, że chcą, aby trans mężczyzna zachowywał się stereotypowo męsko (toksyczna męskość), a trans kobieta stereotypowo kobieco, bez żadnych wyjątków, które mogą wynikać ze spektrum niebinarności (np. trans mężczyźni malujący paznokcie nie będą uważani za tru-transa, co może ich przekreślić w oczach jakichś diagnostów). Nie będę się rozpisywać nad negatywnością tego podejścia, najważniejsze by było wiadomo o co chodzi. W ramach ciekawostki: na polskim podwórku pojęcie pojawiło się w latach ‘00 i jego źródłem jest niebieskie forum i Pierwsza Wielka Gównoburza O Binarność Transów. W tamtej burzy poszło o osoby trans będące innej orientacji niż hetero i osoby k/m noszące piercingi.
Detranzycja, retranzycja - proces zmiany odwrotny do procesu tranzycji. Jest to dążenie do płci przypisanej przy urodzeniu po wcześniejszym przechodzeniu przez proces tranzycji. Detranzycja dotyczy osób bez względu na ich etap tranzycji, a więc może również dotyczyć osób, które zmieniły swoje preferowane imię i zaimki, a następnie wracają do poprzednich. Retranzycja jest gdy osoba musiała z różnych przyczyn przerwać tranzycję i wraca do niej po jakimś czasie.
Więcej:
O Detranzycjach
Detranzycje - Czym są i dlaczego istnieją?
Stealth (tryb ukryty) i visible (tryb widoczny) - Są osoby, które nie chcą wracać do tematu swojej transpłciowej przeszłości i żyją w tzw. trybie stealth, cichym, nie ujawniając faktów o przeszłości związanej z płcią nadaną przy urodzeniu. Tryb visible określa osoby, które nie ukrywają swojej transpłciowej przeszłości.
Ekspresja płciowa - Sposób, w jaki dana osoba się prezentuję - wygląd, maniera, zachowanie, ubrania i inne rzeczy wskazujące na daną płeć. Taka ekspresja płciowa może wskazywać na tożsamość płciową, ale nie musi. Ekspresja też ma wielkie spektrum, i może być skrajnie binarna (kobiece kobiety, męscy mężczyźni) jak i niebinarna.
Trigger - określenie na coś co nas sprowokowało, irytowało, zdenerwowało, przypomniało pewne negatywne rzeczy z przeszłości. W psychologii “trigger” to “zapalnik” czyli coś co “odpala” u nas schemat, reakcję obronną: np. poczucie zapachu/usłyszenie dźwięku, które kojarzą nam się z jakąś traumą. W przypadku np. osób chorych na zaburzenia lękowe “trigger” to przyczyna “odpalenia” ataku paniki. Triggerem może być wszystko, przedmiot, osoba, słowo. W internecie używa się określeń Trigger warning, Content warning, Ostrzeżenie przed treścią: [rzeczy opisywane] na początku postu lub komentarza aby ostrzec osobę czytającą przed ewentualnym "zapalnikiem".
Truscum - Osoba trans która rości sobie prawo do decydowania, kto jest “prawdziwym transem” a kto nie. Zazwyczaj te osoby mają własny “spis” warunków które ich zdaniem trzeba spełnić, żeby móc mówić o sobie, że jest się trans. Najczęściej wyznacznikiem jest heteronormatywność i binarność, ale obecnie bywa różnie. Głównym wyznacznikiem takiej osoby jest to, że za wzór “najprawdziwszej osoby transpłciowej” stawia siebie.
TERF (Trans-Exclusionary Radical Feminist) - TERF jest to odłam tzw. “radykalnego feminizmu” charakteryzująca się transfobią i wrogością do trzeciej fali feminizmu. Chcą narzucać klasyczną binarność płciową i uznają za kobiety tylko osoby cis płciowe (czyli kobiety posiadające waginę, pochwę, macicę i jajniki). Wykluczają osoby trans, często też zajmują się wręcz aktywnym zwalczaniem i poniżaniem takich osób.
Dead name, deadname - określenie na stare imię, którego osoba transpłciowa przestaje używać. Bardzo nieodpowiednim zachowaniem jest przypominanie tego imienia, gdy osoba używa już innego. Nieważne, czy jesteście przyjaciółmi, obcymi, czy myślicie, że to co piszecie jest miłe - nie używajcie starego imienia i tyle. Nie powinno się również pytać osoby transpłciowej o deadname. Jeżeli znacie stare imię osoby transpłciowej to nie ujawniajcie go innym osobom.