Żel vs Zastrzyki

HRT - Hormone replacement therapy - Hormonalna terapia zastępcza - Hormonoterapia

Różnica w działaniu - Wykres

Weźmy się więc od razu za obrazek. Zaznaczam, że jest on jedynie symboliczny by pokazać sposób działania, dlatego też nie ma dokładnych jednostek. Przykład jest nie w przypadku zaczynania, a w już w trakcie.

▪Zastrzyki (niebieski): na wykresie napisano 1 zastrzyk ponieważ ludzie przyjmują ten zastrzyk w różnym odstępie czasu. W przypadku zastrzyków co 3-miesięcznych taki wykres dla jednego zastrzyku jest bardziej zaokrąglony ponieważ ma inne wchłanianie z początkiem. Jak można zauważyć na całym wykresie skoki są bardzo widoczne, ale pozostają w akceptowalnej normie (szare pole). Często z opinii osób będących na zastrzykach można usłyszeć gdy czują spadek testosteronu i zbliża się czas następnej dawki. Mówi się też o zmianach nastroju które właśnie zależą od poziomu testosteronu.

▪Żel (fiolet): Nakładany codziennie rano - jest to związane z tym że ciało produkuje najwięcej tego hormonu właśnie rano. Następnie następuje spadek. Jest to najbardziej zbliżone do naturalnie występującej gospodarki hormonalnej u zdrowych cis-mężczyzn bez zaburzeń hormonalnych. Nie ma nagłego kopa i poczucia zmniejszającej się dawki.

Ustalania dawek

Dawkę testosteronu ustala ENDOKRYNOLOG. Gdy macie ustaloną dawkę, możecie poprosić o papierek potwierdzający przyjmowanie leku przez co ten lek może być przepisywany przez innych lekarzy (np. lekarza prowadzącego, lekarza rodzinnego, innego endokrynologa). Ważne jest, by początkową dawkę ustaliła osoba będąca specjalistą od hormonów ponieważ źle dobrana dawka może zaszkodzić naszemu zdrowiu. Zbyt duży poziom testosteronu może powodować agresję, zbyt duży przyrost wagi, łysienie, problemy zdrowotne.

Częstotliwość i sposób podawania

▪Zastrzyki robi się w zależności od wskazań lekarza - raz na tydzień/kilka tygodni/miesięcy. Można robić w przychodniach, albo samemu.

▪Żel jest nakładany codziennie rano, samemu.

Z ulotki Androtop: Żel należy delikatnie rozsmarować cienką warstwą na czystej, suchej, zdrowej skórze obu barków i ramion. Nie należy wcierać go w skórę. Pozostawić żel do wyschnięcia na co najmniej 3 do 5 minut przed ubraniem się. Po nałożeniu żelu ręce należy umyć wodą z mydłem.

Co komu odpowiada jest kwestią indywidualną.

Osobiście nie mam czasu i głowy do latania po zastrzyk, wolę robić coś co wejdzie mi w rutynę - mam leki na tarczycę które biorę codziennie, a lek który mam co 10 dni non stop wypada mi z głowy nawet jak zaznaczam go w kalendarzu.

Dostępność

▪Nigdy nie słyszałem by ktokolwiek miał problem z dostępem do leku podawanego zastrzykiem.

▪Natomiast lek Androtop jest ciężko dostępny, w zależności od sposobu. Jako, że zrobiłem sobie wycieczkę po różnych sieciach aptekach dowiedziałem się z każdej:

ANDROTOP żel 0,05 g/5ml 30 saszetek - nie ma go w żadnych hurtowniach do zamówienia. Jedna osoba pracująca w aptece powiedziała, że ma problem z dostępem już od ponad pół roku.

ANDROTOP 16,2 mg/g Żel - 88 g (dozownik) - bez problemu dostępny w hurtowniach, wszystkie apteki w których byłem mogły mi go zamówić już na następny dzień.

(W jednej aptece były saszetki na miejscu, ale były dla kogoś już zarezerwowane, a niech cię transie z mojego miasta! XD)

Cena

▪Zastrzyki - W zależności od dawek i częstotliwości osoby podawały mi ceny w okolicach 30 - 50 zł na miesiąc.

▪Żel - Androtop w dozowniku znalazłem w cenach około 240 - 300 zł. Taki dozownik starcza zazwyczaj na około miesiąc w zależności od dawki (Tutaj jest podany czas dla najpopularniejszej dawki).

Dostałem informacje, że warto sprawdzać na aktualnej liście refundowanych leków czy przypadkiem nie przysługuje zniżka na jakiś lek.

Efekty

Zmiany są zawsze kwestią indywidualną. Nie ma jakiejś jednej prostej zasady kiedy i co zacznie się dziać. Zdecydowanie żel działa łagodniej i przyjęło się mówić, że na efekty czeka się dłużej, jednakże, ta teoria nie spotyka się z praktyką z tego co zaobserwowałem z opinii innych osób. Jedni czekali na coś długimi miesiącami, inni nie. Tak samo zresztą z zastrzykach, różnice w czasie pojawiania się zmian były indywidualne.

▪Warto tu napisać zmiany, które są dla wielu oczywiste, ale ku mojemu zdziwieniu spotykałem się z osobami których zaskoczyła… Mutacja i zarost na twarzy. Jakby nie wiedzieli po co to biorą…

Mogą/pojawią się:

- Zwiększona aktywność gruczołów łojowych skóry (mogąca prowadzić do trądziku)

- łysienie typu męskiego (sprawa genetyczna, może być nieodwracalna)

- zmiana głosu (nieodwracalna)

- włosy w różnych częściach ciała (częściowo nieodwracalne)

- zarost na twarzy (częściowo nieodwracalne)

- Twarz może stać się bardziej kanciasta, z bardziej kwadratową szczęką

- Zwiększona muskulatura ciała

- Powiększenie łechtaczki (nieodwracalne)

- Zatrzymanie miesiączki

- przemieszczanie tkanki tłuszczowej (tj. Tkanka tłuszczowa przemieszcza się z bioder, ud i pośladków do okolicy brzucha)

- pot ma bardziej intensywny zapach

- Zwiększenie popędu seksualnego

- Zwiększenie apetytu

- Większy poziom energii

- Nieznaczny spadek gęstości tkanki tłuszczowej piersi

Możliwe powikłania

▪Zastrzyki - zakażenie, zrosty poiniekcyjne (u niektórych pacjentów tak liczne, że uniemożliwiają kolejne iniekcje), zanik tkanki podskórnej, upośledzenie wchłaniania leku (w wyniku zbyt płytkiego wkłucia lub użycie zbyt krótkiej igły), bolesność (przez częste podawanie leku w to samo miejsce oraz przez zbyt szybkie podanie leku), krwiak podskórny (w wyniku uszkodzenia naczynia krwionośnego).

▪Żel - Informacja z ulotki: Ze względu na zawartość alkoholu w leku jego częste nakładanie na skórę może powodować podrażnienia i suchość skóry.

Wpływ na otoczenie

Nie mam tu na myśli środowiska, ale wpływ na ludzi wokół nas.

▪Z zastrzykami nie ma problemów.

▪Natomiast w przypadku żelu występuje ryzyko przeniesienia testosteronu w długotrwałym kontakcie z bliską osobą.

Ryzyko występuje w przypadku kontaktu skóry z okolicą nałożenia żelu u pacjenta, jeżeli miejsca nałożenia żelu nie zostanie przykryte (może być przykryte już 5 minut po nałożeniu żelu, gdy wyschnie).

Potencjalne przeniesienie testosteronu

Podane niżej informację są przepisane z ulotki informacyjnej Androtop.

Testosteron może zostać przekazany drugiej osobie w trakcie bliskiego i względnie długotrwałego kontaktu jej skóry z okolicą nałożenia żelu u pacjenta, jeżeli miejsca nałożenia żelu nie zostanie przykryte. Może to spowodować wystąpienie u partnerki objawów zwiększonego stężenia testosteronu, takich jak porost włosów na twarzy i ciele oraz obniżony głos. Może to również spowodować zmiany cyklu miesiączkowego u kobiet, przedwczesne dojrzewanie i powiększenie narządów płciowych u dzieci. Noszenie ubrań przykrywających miejsce nałożenia żelu lub wzięcie prysznica przed bliskimi kontaktami pozwala na uniknięcie przeniesienia testosteronu na inną osobę.

Zaleca się zachowanie następujących środków ostrożności:

- mycie rąk wodą z mydłem po nałożeniu żelu,

- przykrywanie miejsca nałożenia żelu ubraniem po wyschnięciu leku,

- branie prysznica przed kontaktami intymnymi, a jeżeli to niemożliwe, noszenie koszuli lub podkoszulka zakrywających miejsce nałożenia w trakcie intymnych kontaktów,

- noszenie ubioru przykrywającego miejsce nałożenia leku (np. koszuli z rękawami) podczas bliskich kontaktów z dziećmi.

W razie stwierdzenia, że mogło dojść do przeniesienia testosteronu na inną osobę (kobietę lub dziecko):

- należy natychmiast umyć wodą z mydłem obszar skóry, na który mógł zostać przeniesiony testosteron,

- zgłosić lekarzowi pojawienie się takich objawów, jak trądzik na twarzy czy zmiany porostu włosów lub rozmieszczenia owłosienia na ciele lub na twarzy.

Zaleca się zachowanie odstępu co najmniej 2 godzin pomiędzy nałożeniem żelu i wzięciem kąpieli lub prysznica. Można od czasu do czasu wziąć kąpiel lub prysznic po upływie od 2 do 6 godzin od nałożenia żelu, co nie powinno istotnie zmienić efektów leczenia.

Kobiety w ciąży muszą unikać wszelkich kontaktów z miejscami nałożenia leku ANDROTOP. Lek ten może spowodować wystąpienie niepożądanych cech męskich u rozwijającego się dziecka. W razie kontaktu z miejscem nałożenia żelu należy, jak zalecono powyżej, jak najszybciej umyć wodą z mydłem narażony na taki kontakt obszar skóry.

Jeżeli partnerka pacjenta zajdzie w ciążę, konieczne jest przestrzeganie zaleceń dotyczących uniknięcia przeniesienia żelu zawierającego testosteron.

Ile trzeba brać testosteron

W przypadku osób transseksualnych: Do końca życia. Może wystąpić zmniejszenie dawki po operacji histerektomii (zabieg chirurgicznego usunięcia macicy), zwanej potocznie w środowisku TS dwójką - ustala się to z endorkynologiem na podstawie badań,

Jeśli ktoś indywidualnie chce przerwać przyjmowanie testosteronu powinien ustalić to z lekarzem.


Informację których mi brakuje:

Wiem, że przed jedynką (mastektomią) zaprzestaje się na jakiś czas zastrzyków, przy dwójce nie ma tego wskazania. Jednakże jeszcze nie zdobyłem informacji jak to wygląda w przypadku żelu. Kiedy tylko będę coś wiedzieć to napiszę aktualizację.


Pamiętajcie aby zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do lekarstw przed zastosowaniem leku:

https://gdziepolek.blob.core.windows.net/product-documents/doc31771/androtop-ulotka.pdf

Wszelkie sugestie i zmiany co do posta i informacji, najlepiej popartymi faktami, a nie doświadczeniami.