Autor: Morgan

Na samym początku chciałbym zaznaczyć kilka rzeczy:

-to nie jest post, którego celem jest obśmiewanie którejkolwiek religii bądź wyznania;

- wszystko co tutaj prezentuję nie jest moją opinią, a faktami, opartymi głównie na wypowiedziach głów poszczególnych religii;

- jak najbardziej można być częścią LGBT+ i być wierzącym;

- nie będę skupiał się tylko na osobach transpłciowych ale i na całym LGBT+;

- wiara nie równa się religii;

- jest mnóstwo religii i wyznań, nie jestem w stanie ich wszystkich pokryć więc wybrałem te, które wydały mi się najbardziej “popularne”.


PS. Przepraszam za małą aktywność z mojej strony, sesja nie wybiera.


1. Kościół Rzymsko-Katolicki

Dobrze w Polsce znany Kościół Katolicki, na czele którego stoi papież, obecnie Franciszek. Papież, według doktryny, jest nieomylny w kwestii wiary i obyczajów, jeżeli wypowiada się ex cathedra czyli publicznie, w imieniu całego KK.

▪️Homoseksualizm jest traktowany jako zła pokusa (KKK 2358-2359). Wzywa się wszystkich do respektowania osób homoseksualnych i pomaganiu im w opanowaniu ich żądz. Jednocześnie czyn homoseksualny jest uznany za grzech, tzw. “Sodomski” (KKK 2357).

▪️Tranzycja uznana jest za grzech śmiertelny - widziana jest jako rodzaj autoagresji i sprzeciwianiu się woli Boga odnośnie stworzenia człowieka takiego jakim jest (w domyśle, cispłciowy).

▪️To obecnie niemożliwe aby zmienić akt chrztu na nasze prawdziwe dane i płeć.

Do ślubu kościelnego wymaga się obecnie aktu urodzenia, na którym widnieje zarówno deadname jak i nasze obecnie używane dane. Wprowadzono to ponieważ ogrom osób transpłciowych brało heteroseksualne śluby kościelne, co w oczach Kościoła jest nieważnym sakramentem.

▪️Jezus nigdy nie powiedział nic o homoseksualiźmie bądź transpłciowości, natomiast jako najważniejsze przykazanie wskazał przykazanie miłości.

▪️Papież Jan Paweł II wykazał się ignorancją i homofobią podczas pełnienia swojego urzędu, podobnie obecny papież Franciszek, porównując bycie transpłciowym do zrzucenia bomby atomowej.


2. Katolickie Kościoły Wschodnie

23 odmiennych wyznań, zebranych w grupę pod nazwą “Katolickie Kościoły wschodnie”.

Przykładem jest Kościół Prawosławny. Według źródeł homoseksualizm traktowany jest jako grzech równoznaczny z gwałtem. Brakuje oficjalnego stanowiska odnośnie osób transpłciowych, jednak popiera się stanowisko KK - tranzycja jako grzech śmiertelny.


3. Islam

Islam dzieli się głównie na dwa odłamy: Sunni (75-90% wyznawców) i Shia (10-25% wyznawców).

▪️Następuje tutaj jedna sprzeczność - łatwiej o zaakceptowanie transpłciowości niż homoseksualizmu. Wynika to z wiary, że dana osoba rodzi się transpłciowa, a homoseksualizm wybieramy. Tranzycja jest traktowana jako metoda leczenia homoseksualizmu - osoby transpłciowe (albo i nie) mogą wchodzić w związki heteroseksualne.

▪️Brak scentralizowanej władzy, nie ma papieża, opinie i poglądy w większości zależą od społeczności, które - podobnie jak indywidualne jednostki - mogą opracować własny pogląd na sprawy.

▪️Koran świętą księgą - historia ludzi Lota. Zostało napisane iż perwersyjne zachowania (w domyśle homoseksualizm) rozgniewał Boga tak bardzo, że zmiótł ich z powierzchni ziemi.

▪️Tradycyjny odłam islamu sięga nawet po kary śmierci za przynależność do LGBT+.

Post-modernistyczny odłam islamu akceptuje przynależność do LGBT+.

▪️W Iranie została wydana szyicka fatwa (opinia religijna), zgodnie z którą tranzycja jest dopuszczalna dla osób transpłciowych. Zmiana roli społecznej (w tym noszonej odziezy) jest dopuszczalna dopiero po SRS.


4. Protestantyzm.

▪️Anglikanizm- również skupia mnóstwo różnych Kościołów, w których opinie rozciągają się od skrajnego konserwatyzmu do liberalizmu, jednak największym z nich jest Church of England, na czele z królową Elżbietą II i o tym właśnie będę mówił. Ku niepocieszeniu wielu wyznawców z ramienia konserwatywnego, COE jest otwarty na osoby LGBT+. Mało tego, w roku 2018 oficjalnie ustalono ponowne przyjęcie przysięgi chrzcielnej pod nowymi danymi, nową metryką płci. Wierzy się, że Bóg stworzył nas wszystkich w Jego obraz, również osoby transpłciowe, którym zaleca się życie zgodnie z własnymi sobą;


▪️Luteranizm - również rozpiętość w światopoglądach. Evangelical Lutheran Church in America (ELCA), największy Kościół Luterański w pełni akceptuje bycie LGBT+. Organizują obozy wakacyjne dla osób LGBT+, jak również schroniska dla bezdomnych członków LGBT+.


▪️Metodyści - ogranicza się budżet na działania na korzyść społeczności LGBT+, przynależność oznacza grzech. Kiedy osoba duchowna udziela ślubu jednopłciowej parze, jest zawieszona w swoich obowiązkach, a jeżeli akcja się powtórzy to zostaje zupełnie wykreślona ze zgromadzenia. Nie każdy metodysta na to przystaje, więc po wielu naradach opracowano dwa plany działania - Plan Tradycjonalistyczny (konserwatywne) oraz “One Church” (ang. Jeden Kościół; liberalne). Plan konserwatywny wygrał z przewagą głosów 438 do 384.


▪️Baptyzm - Southern Baptist Convention (15 milionów). Bycie LGBT+ traktowane jako manifestacja perwersyjnej natury, zaprzeczenie jej prawom. Ponownie rozciągnięcie od skrajnej konserwy (National Baptist Convention) do liberalizmu (Alliance of Baptists).

Zostałem poproszony, żeby dodać tutaj informacje o pewnym odłamie ale nie jestem w stanie potraktować tej części researchu poważnie, więc napiszę tylko: Westboro Baptist Church.


5. Świadkowie Jehowy

Bycie LGBT+ to nieakceptowalna rzecz, nie respektują tranzycji, zmiany danych.


6. Buddyzm

Co prawda to nie jest religia, jednak wolałem dodać kilka słów.

▪️Pali Canon - zbiór tekstów, między innymi oryginalnych prac Buddy, który w swoich pismach nie wspominał nic o LGBT+.

▪️Vinyana - tekst dla mnichów, który mówi, że seks powinien być zupełnie wyłączony z życia. Tak mówi Theravada, odłam buddyzmu.

▪️Z kolei Buddyzm Zen głosi, że miłość to miłość, nieważne czy heteroseksualna czy homoseksualna. Jeżeli nikogo nie krzywdzi, jest dobra.

▪️Tybetański Buddyzm mówi o zaprzestaniu przemocy w stosunku do LGBT+.

▪️Z kolei Dalai Lama to postać… Zmieniająca się. W roku 1997 wypowiedział dosyć wzburzające słowa, idące przeciwko całej ideologii kochania drugiego nieważne co: “Z perspektywy buddyzmu [homoseksualny seks] jest właściwie uważany za cudzołóstwo”.

Nie ma jednak oficjalnego podejścia, a całość poglądów ewoluuje z czasem.


7. Judaizm

I znowu, z religią tak starą jak ta, nie do uniknięcia jest zupełny rozdział wyznań. Ortodoksyjni Żydzi traktują bycie LGBT+ tak samo jak konserwatywni katolicy - grzech i abominacja. SRS jest zakazana, gdyż łamie Prawo Boskie odnośnie okaleczania. Podobnie traktuje się cross dressing. Mimo tego są autorytety, które pomimo należenia do grupy ortodoksów uznają znaczenie SRS (Joy Ladin).

Chasydyzm z kolei nie przewiduje żadnego miejsca dla osób trans, gdyż wszystko jest zdeterminowane przez role płciowe. Właściwie temat jest omijany.

Zreformowany judaizm natomiast jest otwarty na ludzi trans, tak samo jak na ludzi LGBT+ w ogóle.


Wiem, że nie pokryłem wszystkich religii, pewnie są też takie, które powinienem a tego nie zrobiłem. Moje osobiste poglądy zachowam dla siebie, dlatego nawet nie musicie pytać czy jestem wierzący czy też nie. Starałem się przedstawić temat obiektywnie. Jeżeli znajdziecie jakiś błąd, jak najbardziej mnie upomnijcie. Pamiętajcie, że religia nie determinuje jakimi jesteśmy ludźmi, tak samo rodzaj wyznania albo i jego brak. To kwestia osobista, którą można pogodzić z byciem transpłciowym, a której nie należy wpychać innym ludziom.


Źródła:

▪️https://www.hrc.org/ seria Stances of Faith on LGBTQ Issues

▪️https://www.anglicancommunion.org/

▪️http://www.katechizm.opoka.org.pl/

▪️https://en.wikipedia.org/wiki/Transgender_people_and_religion