Autorzy: Hadrian i Morgan

14 lipca mamy dzień widoczności osób niebinarnych! 💛⚪️💜🖤

Z tejże okazji, ode mnie, Grzesia i Morgana, wszyscy nasi niebinarni czytelnicy - najlepszego!


A w szczególności mnie i Morgana - od osób niebinarnych, dla osób niebinarnych 🙂

No właśnie, tak w skrócie (bo już powstał rozległy post na ten temat) - czym jest niebinarność, i czy jest tak samo istotna jak transpłciowość?


Niebinarnść funkcjonuje jako dwa osobne terminy.

Tak zwana “parasolka”, która obejmuje absolutnie wszystkie identyfikacje poza binarnymi kobieta i mężczyzna. Mówimy tutaj o osobach agender, genderfluid etc.

Niebinarność jako konkretna identyfikacja oznacza poczucie przynależności do “trzeciej płci” - nie kobieta, nie mężczyzna, coś zupełnie innego.

DYSFORIA U OSÓB NIEBINARNYCH

Czy występuje? Tak, aczkolwiek nie musi. T dość ciężki temat, przez który dość często spotykamy się z transfobią od... Strony transów.

Problemem jest tutaj tzw. trutransowość

Trutransi to ludzie, którzy uważają, że osoba prawdziwie trans jest osobą binarną - nie ma nic pośrodku, i niebinarność to wymysł, który nie istnieje.

Padają tutaj również teksty o byciu “niewystarczająco trans”. Takie naciski powodują, że osoby ze znikomą dysforią lub jej brakiem przechodzą częściową, a nawet pełną tranzycję medyczną, żeby udowodnić (sobie i innym) że naprawdę są transpłciowe.

Trutransowość jest niezwykle szkodliwa dla osób niebinarnych, jak i też binarnych.

Osoby niebinarne, jak widzicie, istniejemy, mamy się dobrze, i czujemy się też bardzo dobrze 😃

NIE KAŻDA OSOBA NIEBINARNA CZUJE POTRZEBĘ COMING OUTA, NIE KAŻDA CHCE COŚ ZMIENIAĆ W SWOIM CIELE, BINDOWAĆ SIĘ, ZMIENIAĆ SWOJE DANE CZY ZAIMEK KTÓREGO UŻYWA!

Np. Ja - Hadrian, nigdy nie mówię nikomu o mojej niebinarności kiedy to niepotrzebne - po prostu mówię o sobie transmęski, komunikuję jasno i wyraźnie że chciałbym męskie zaimki, i tyle z mojego mówienia o byciu nonbinary.

Ja z kolei dosyć często robię coming outy, głównie dlatego, że mam elementy swojego wyglądu przypisywane do płci żeńskiej i nie jestem jeszcze na testosteronie, przez co mój “passing” kuleje. Nie używam żeńskich zaimków i niezbyt chcę je słyszeć w stosunku do siebie, także coming outy w gronie znajomych są potrzebne, aby zapobiec zjadającej mnie dysforii ~ Morgan

💛 Nie każda osoba niebinarna chce używać zaimków ona/on, istnieją też zaimki neutralne płciowo, respektowanie ich to ważna sprawa. W języku angielskim istnieje forma they/them (tak, istnieje, jest zasadą gramatyczną, nie została wymyślona dla osób niebinarnych, po prostu była). Po polsku sprawa jest nieco utrudniona, jednak neutralne zaimki również funkcjonują.

⚪️ Często kiedy zaczynamy szukać siebie - pierwszą naszą metką jest coś spod niebinarnego parasola, ale to nic złego, szukanie siebie to rzecz naturalna, zdrowa, a nagonka za to zjawisko jest nie do przeżycia. Nieważne ile macie lat, próby nazwania swojej identyfikacji i testowania różnych łatek nie są negatywne.

💜 Osoby niebinarne zasługują na taki sam szacunek jak osoby binarne. Nie jest to prostsza droga, każdy z nas musi przejść przez te same procesy. Odkrywanie siebie, rozumienie, akceptacja, zmaganie się z nietolerancją.

🖤 Dzień widoczności osób niebinarnych występuje idealnie pośrodku międzynarodowego dnia kobiet i międzynarodowego dnia mężczyzn

A teraz może trochę rozwiniemy życzenia - Wszystkiego najlepszego wam - osoby niebinarne, które są już pewne, że są niebinarne.

Wszystkiego najlepszego wam - osoby niebinarne, które póki co szukają siebie.

Nieważne kim jesteście, jakich zaimków używacie, jak wyglądacie.

Nieważne czy za chwilę okaże się, że jednak jesteście cis, i to było chwilowe (nic w tym złego, nie wstydźcie się jeśli wyjdzie taka sytuacja!), nieważne też co o was myślą ludzie.

Bądźcie sobą, uśmiechajcie się, jeżeli nie chcecie wychodzić z szafy - jest okej, jeżeli chcecie, i opowiadacie głośno swoją historię - też jest okej. Dopóki nie krzywdzicie ani siebie ani innych wszystko jest w jak najlepszym porządku. Najlepszego!